Jak poruszać się świadomie w bogatej ofercie win. Część 1.

Jak poruszać się świadomie w bogatej ofercie win. Cz.1- Hiszpania

Historia uprawy winorośli w Hiszpanii sięga czasów mitycznego królestwa Tartessus, którego ludność (zasiedlając tereny Półwyspu Iberyjskiego około 2200 lat p.n.e.) sprowadziła pierwsze sadzonki winorośli. Prawdziwy rozwój upraw i produkcji wina nastąpił wraz z podbojem tych terenów przez Rzymian. Po wyparciu Rzymian winiarstwo rozwijali Wizygoci, aż do 711roku, to jest do zajęcia  półwyspu przez Arabów. Nastąpiło zahamowanie produkcji. Ponowny rozwój w XVI i XVII w. wiąże się z rekonkwistą, stopniowym wypieraniem Maurów, okresem wzrostu potęgi Hiszpanii na kontynencie, ale i pozyskiwaniem terytoriów zamorskich. Po kolejnych wzlotach i okresach stagnacji, aż do drugiej  połowy XX w.,  nowinki technologiczne z trudem przebijały się do konserwatywnie nastawionej większości winiarzy. Choć nie brakło wyjątków, do których należały w XIX w. znane nazwiska odważnych „ rewolucjonistów”, jak markiza de Murriety, markiza de Riscal, wnoszących świeży  powiew do win z regionu Rioja. W  połowie XX w. Miguel Torres z Katalonii zdecydował się na wprowadzenie zbiorników ze stali kwasoodpornej  „odświeżając” tym produkowane wina, szczególnie białe. Koniec XX w. i początek XXI w. to przyspieszenie pozytywnych zmian w winiarstwie hiszpańskim, m.in. wprowadzenie unijnego systemu klasyfikacji win i  powstanie nowych apelacji, co zaostrzyło kryteria oceny jakości win. Ponadto: nawadnianie najbardziej dotkniętych suszą terenów ( La Mancha), gwałtowny rozkwit stawiających na jakość niewielkich winnic zwanych Pagos , stosowanie na szerszą skalę szczepów obcych  sprawdzających się na terenie Hiszpanii, częściowe odejście od tradycji długiego przechowywania wina w beczkach.

Uwaga:  użyłem słowa ” apelacja”, które oznacza ściśle określony obszar o zastrzeżonej nazwie, na którym z uprawianych tam winorośli, produkuje się wina specyficzne, charakterystyczne dla tego obszaru (apelacji). Specyfika win związana jest z siedliskim ( teroir) tego obszaru, stosowanymi szczepami winorośli, techniką uprawy, sposobem i terminem zbioru, technologią produkcji i dojrzewania wina. Stosowanie się producentów do tych zasad jest kontrolowane przez właściwe organy.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wina hiszpańskie ( z punktu widzenia jakości)  dzielą się na dwie grupy: wina jakościowe i wina stołowe.

Wśród win jakościowych wyróżnia się podgrupy:

  • DOC ( Denominacion de Origen Calificada)- W chwili obecnej są dwie apelacje kwalifikowane do DOC, to jest DOC Rioja i DOC Priorato.
  • DO ( Denominacion de Origen)- obejm uje apelacja nieco niżej oceniane, z których część ma szansę awansować do najwyżej cenionej grupy.
  • DO Pago- wina jakościowe produkowane przez niewielkich producentów.

Wśród win stołowych wyróżnia się wina:

  • VCIG ( Vinos de Calidad con Indicacion Geografica)
  • Vd IT ( Vinos de la Tierra)
  • VdM ( Vinos de Mesa)- najniżej klasyfikowane, które mogą być kupażowane z win różnych szczepów, z różnych regionów kraju, bez informacji na etykiecie o użytych szczepach, pochodzeniu składowych win oraz roczniku.

„Słowniczek” etykiet win hiszpańskich i ich znaczenie:

Vino blanco – wino białe

Vino tinto– wino czerwone

Vino rosado– wino różowe

Seco– wytrawne

Semi-seco lub afrutado– półwytrawne

Dulce lub vino de licor– słodkie

Semi-dulce– półsłodkie

Joven– popularne wino młode, na ogół nie dojrzewało w beczce, z charakterystyczną oliwkową banderolą z tyłu butelki

Roble– wino dojrzewające w beczce krócej niż wymagany okres dla kategorii „crianza” ( zwykle poniżej 1 roku)

Crianza– wino dojrzewające w beczce przez czas określony dla każdej apelacji (zwykle 9-12 miesięcy dla win czerwonych), a następnie w butelce ( zwykle około 1 rok)

Reserva– w zależności od apelacji, wino dojrzewające minimum rok w beczce (zwykle 18 miesięcy) i 2 lata w butelce

Gran reserva– w zależności od apelacji, wino dojrzewające najdłużej, np. w Rioja 2 lata w beczce i 3 lata w butelce

Especial– słowo towarzyszące oznaczeniom reserva lub gran reserva informuje, że wino zrobiono ze szczególnie starannie zbieranych gron

Bodega– posiadłość w której produkuje się wino

Seleccion especial– specjalny, wybitny wybór wina danego producenta

Vendimia tardia– wino z późnego zbioru winogron

Vinas viejas– wino ze starej winnicy

CDN

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *