Turystyka

Sokołowiec, to stara, licząca 800 lat, malowniczo położona wieś na Pogórzu Kaczawskim, sąsiadującym z mało znanymi ale niezwykle atrakcyjnymi Górami Kaczawskimi. Region ten rozciąga się pomiędzy Złotoryją na północy, a Jelenią Górą na południu oraz Jaworem na wschodzie i Lwówkiem Śląskim oraz Bolesławcem na zachodzie. Wyjątkowo urozmaicony i ciekawy krajobraz tej krainy ukształtował się 25 milionów lat temu, w wyniku intensywnej działalności wulkanicznej. Pozostały po niej liczne stożki wulkaniczne z najwspanialszym o nazwie „Ostrzyca”, zwanym polską Fudżijamą, o wysokości 501m. Widoczny jest doskonale z naszego gospodarstwa, odległy zaledwie 3 kilometry w linii prostej.

Region Gór i Pogórza Kaczawskiego należy do najbardziej ciekawych pod względem budowy geologicznej oraz występowania minerałów. Występuje tu między innymi: złoto, rudy miedzi, ołowiu, jedne z najpiękniejszych w Europie agaty, lidyty, jaspisy, ametysty.
Góry i Pogórze Kaczawskie porośnięte są w dużym stopniu lasami i łąkami, zachwycają bogactwem szaty roślinnej, często unikalnej, chronionej w licznych rezerwatach.
Piękno przyrody uzupełniają harmonijnie wplecione w nią prastare wsie i miasteczka z wieloma perłami architektury.

Liczne szlaki rowerowe i piesze prowadzą przez najbardziej atrakcyjne miejsca.

Najbliższa okolica:

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół św Jana i św Katarzyny w Świerzawie

Zamek Grodziec

Zamek Bolków 

Zamek Świny

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Dymarki Kaczawskie

Złotoryja: Muzeum Złota

Ceramika i ekomuzeum rzemiosła Dobków 

Zamek i pałac Niesytno