O winnicy

7Winnica Agat zawdzięcza swoją nazwę licznie występującym w okolicy agatom.
To właśnie one, swoją wyjątkową urodą, przyciągnęły nas do Sokołowca. Choć bezpośrednio na terenie naszej winnicy najczęściej znajdujemy kryształy górskie oraz ametysty. Te ostanie o barwie fioletowej przypominają odcień młodego Ronda.

Pierwsze nasadzenia rozpoczęto w 2007 r, stopniowo powiększając winnice do 1,5 ha. Podobnie jak w wielu innych winnicach w Polsce zasadziliśmy na próbę
wiele różnych odmian winorośli oceniając ich przydatność na naszym terenie. Najlepiej sprawdziły się: z białych odmian- Riesling, Johaniter, Solaris i Pinot Gris a z czerwonych: Rondo, Regent, Cabernet Cortis.

Winnica położona jest na wysokości 320 – 330 m n.p.m, na stoku wulkanu wygasłego przed około 300 milionów lat. Podłoże stanowią skały wulkaniczne: porfiry, melafiry i tufy wulkaniczne z cienką, niekiedy mniejszą niż 10cm, warstwą kamienistej, gliniastej gleby. Prawdziwa kopalnia, również w sensie dosłownym, różnorodnych minerałów, stanowiąca bazę dla powstających tu win. Dodatkowo południowo – zachodnia wystawa  zapewnia doskonałą ekspozycję.

wokol domo i winnicy (10)

Najstarsze krzewy to Rondo i Regent. Z tych szczepów uzyskaliśmy pierwsze wina doceniane przy degustacjach przez naszych gości.
Wino ze szczepu Rondo z 2010 r. w konkursie, w czasie Święta Polskiego Wina w Janowicach (województwie podkarpackim), zdobyło 3 miejsce w kategorii młodych win.
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że szczepy czerwone dobrze się czują w naszym terroir.

Wina ze szczepów Rondo i Regent  naszymi ” flagowymi” winami i naszą wizytówką.

Winnica Agat oferuje:

  • zwiedzanie winnicy i degustacje produkowanych win,
  • warsztaty winiarskie – połączenie prelekcji o uprawie winorośli i wytwarzaniu wina z demonstracją wykorzystywanych urządzeń i prowadzonych prac,
  • aktywny wypoczynek w winnicy połączony z nauką i praktyką,
  • degustacje win z różnych regionów świata połączone, w miarę możliwości , z degustacją potraw kuchni tych regionów,
  • biesiada z degustacją i gawędą o winie ( aranżacja do uzgodnienia)- propozycja dla firm i grup zorganizowanych
  • szkolenia i kursy dotyczące wiedzy o winie, o różnym stopniu zaawansowania.